HAKKIMIZDA
HAKKIMIZDA

AKTİVİTELER

Avanos'un kültürü, büyülü manzaraları ve farklı aktiviteleri neler? Kapadokya'da neler yapılır? Nesi meşhurdur? Gezip görülecek doğası ve tarihi bölgeleri nerelerdir? İşte cevapları:

Avanos Asma Köprü

Avanos'un iki yakasını, ikisi çevre yolu, biri taş, diğeri asma olan dört köprü ile birbirine bağlar. Taş köprü, (Sultan Abdülhamit döneminde sarayda görevli Avanoslu Kurena Arif Bey´in katkılarıyla) yapımına 1898 yılında başlanan ve 1900 yılında hizmete açılan bir köprüdür. 

Avanos Asma Köprü, müthiş manzarasıyla ünlenmiştir. Yaya geçişlerine ayrılan Asma Köprü'nün diğer adı da Sallanan Köprü'dür.

Geçiş sırasında sallanmasıyla heyecanlı bir keşif sunar. Bir anlık korkuya kapılabilirsiniz fakat son derece güvenli olduğundan emin olabilirsiniz.

Peribacaları

Volkanlardan taşıp püsküren lavlar platolara inerek bölgede bulunan akarsu, göl ve denizleri kurutmuş ve bu zeminin üzerini 100 - 150 metre kalınlığında tüf tabası sarmış... Tam da burada Peribacalarının büyüleyici hikâyesi başlamıştır.

Bu tüf tabakasının içerisinde bazalt, kumtaşı ya da kilden özler olduğu için aşınmalar her yerde farklı derece ve etkilerde oluşmuştur.

Yıllar geçtikçe sellerin ve rüzgârların etkisi ile Kızılırmak bölgesinde aşınmalar oldukça yoğunlaşmıştır. Bu şiddetli aşınmalara meydan okuyan Peribacaları hikâyesiyle bugüne kadar gelmiştir. Bu Peribacalarının çapları 1 metre ile 15 metre arasında değişiklik gösterir. Bu değişikliğin sonucu demek, her boydan Peribacası görmek demektir...

Zelve Vadisi

Paşabağı'nı gezip gördükten sonra yolu takip ederken Avanos'u 3 km güneyinde yer alan heybetli gövdesi ve sivri uçlu Peribacalarıyla dolu Zelve Vadisi'ne ulaşmanız mümkün.

En fazla Peribacasının birbirine eş, üç vadiden oluşan vadi, Zelve Vadisi'dir. 

Güray Müze

Türkye'nin ilk ve tek özel yer altı müzesidir. Kültürler ve tarih boyunca süregelen yöresel gelenekleri, çömlekçilik ve geleneksel el sanatlarını gözler önüne seren, özel bir müze gezisi yaşayabilirsiniz.

Avanos'a gelmişken bölgenin en meşhur geçim kaynağı olan çömlek yapımının tarihsel süreçteki gelişimine kesinlikle tanık olmalısınız.

Balon Turu

Kapadokya'nın ilk seyahat edilme sebeplerinden biridir balon turları...

Doğanın bize sunduğu muhteşem oluşumları, kayaları ve Peribacalarını balonlar üzerinde izlemek size kendinizi kuş gibi hissettirecektir. Yaşamınızdaki en özel deneyimlerden biri bu olabilir, tatilinizde mutlaka balon turuna katılmalısınız.

HIZLI REZERVASYON HATTI
Rezervasyon ve Bilgi için
Sizi Arayalım

SİZİ ARAYALIM

Çağrı Merkezi 0 384 216 15 33